Nadeszła wiosna


 Wiosna

Wiosna to piękna pora roku w trakcie, której wszystko kwitnie i jest tak ślicznie, kolorowo  i kwieciście – dla tych, którzy lubią takie klimaty… Wiosna astronomiczna zaczyna się 20 marca, a kalendarzowa zaczyna się 21 marca.


Topienie Marzanny
Jest jedna tradycja: topienie marzanny (lub palenie marzanny). Jest to polski zwyczaj. Jak mówi wikipedia: „Marzan(n)a, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha – słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, przez część badaczy uważana za demona. Imię bogini wywodzone jest               z praindoeuropejskiego rdzenia *mar-, *mor-, oznaczającego śmierć. Słowacka forma teonimu Ma(r)muriena sugeruje ewentualne związki z Marsem (Marmorem, Mamersem, Mamuriusem Veturiusem). Śmierć Marzanny wraz z końcem zimy przeciwstawia ją symbolizującemu wiosnę Jaryle, który rodził się wraz z nadejściem wiosny.”
Prima aprilis
Jest to święto, podczas którego można robić wszystkim żarty, a oni nie mogą się na nas gniewać gdy powiemy: prima aprilis. Prima aprilis jest pierwszego kwietnia. Pochodzenie tego święta nie jest dokładnie wyjaśnione.
Śmigus-dyngus
To święto posiada wiele nazw np.: Poniedziałek Wielkanocny, Śmigus-dyngus, Lany poniedziałek. Jak mówi wikipedia: „Geneza ludowych zwyczajów obchodzonych  w Poniedziałek Wielkanocny jest związana z praktykami Słowian, którzy czcili radość po odejściu zimy i przebudzeniu się wiosny. Śmigus i dyngus przez długi czas były odrębnymi obyczajami. Śmigus głównie polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewaniu się zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób, a w późniejszym czasie także i z grzechu. Na śmigus nałożył się zwyczaj dyngusowania (dyngowanie), dający możliwość wykupienia się pisankami od podwójnego lania. Dyngus związany był z folklorystycznymi praktykami Słowian poświęconym ekspedycji. Polegał na odwiedzaniu znajomych i przypadkowych osób. Wizytom zazwyczaj towarzyszył poczęstunek, bądź darowizna z zaopatrzeniem na drogę.”

Źródła:
Wikipedia
Google grafika
Zebra :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz